focazeytindali.org_logo
Güvenli ve adil gıda hareketi

Bir Toprak,Bin Yemek


IMG_3139Kıbrıs…Herkes başka bir türlüsünü bilir, kuzeyini, güneyini, tatilini, siyasetini ve daha bir çok çeşidini. Bizse belki de en bilinmeyenini öğrendik ,belki de en bilinmesi gereken tarafını; geçmişin izlerini kaybetmeden bugüne taşıdıkları yemek kültürlerini ve lezzetlerini.Terra Madre etkinlikleri kapsamında,Yeniboğaziçi Belediyesi tarafından Slow food Zeytindalı olarak Kıbrıs ‘a davet edildik. Kıbrıs Yeniboğaziçi 2013 yılında citta slow ağına katılmış ve bu konu Belediye Başkanı Sayın Katip Demir ve ekibi tarafından çalışma konuları içerisinde önemle yerini almış durumda.
Etkinlik Belediye koordinatörlüğünde Yeniboğaziçi’nde bulunan derneklerin de yoğun emek ve enerjileri ile muhteşem bir organizasyon haline gelmişti.Kıbrıs’a indiğimiz andan itibaren bizi karşılayan samimiyet;tanışma ve paylaşımlar ile unutulmaz bir etki yarattı.

Kıbrıs ‘lı hanımlar geleneklerine sahip çıkarak tüm lezzetlerini ve yemek kültürlerini yaşatıyorlar ve tam bir medeniyetler sofrası ile karşımıza çıkıyorlar.Kimileri güneyden gelmişler,kimileri güneye gitmişler ama giderken sandıklarda tarifleri bırakmışlar.Kimi senelerce başka ülkelerde yaşamış ama lezzetlerini asla bırakmamış.Evlerde hatta lokantalarda hala aynı kültür ve lezzetler devam ediyor.Akova Kadınlar Derneği tarafından Kıbrıs Kadınlarına adanmış ‘KIBRIS MUTFAĞINDAN TATLAR’da anlatıldığı ya da Güney’den gelmek zorunda kalan ve oradaki evinin aynısını kuzeyde yapan ve bir kültür evi olarak açan Mustafa Kıralp’in Melandra Kültür evinde olduğu gibi.

Tek bir gerçek yaşıyor bu topraklarda; aynı topraklarda var olan kültürler ile kurulan ortak bir sofra, hafızalarda bütün ayrımları yok ederek bin bir lezzetle  karşılıyor sizi .

Bizi davet eden Yeniboğaziçi Belediyesi ve Belediye Başkanı’na ,bizimle irtibat kuran Meryem Dalkıran ve tüm Belediye ekibine, tüm kadın derneklerine (Yeniboğaziçi Kadınlar Birliği,Alaniçi Türk Kadınlar Birliği,Çağdaş Kadınlar Derneği Mor Menekşe,Mor Menekşe Kadınlar Birliği ,Yıldırım Kadınlar Birliği),geleceğe bırakılacak en değerli mirasın tohum olduğunu bir kez daha hatırlatarak, kendi topraklarının değerlerinin bizimle paylaşılmasına vesile olan Umut Kurşun’a, Halfeti’nin lezzetlerini de yanlarında taşıyarak bizimle paylaşan Halfeti Slow food konviviumuna ve tüm enerjileri ile bizi ağırlayan dostlarla  tekrar tekrar teşekkür ediyoruz ..en kısa zamanda bir daha buluşmak dileği ile…