focazeytindali.org_logo
Güvenli ve adil gıda hareketi

Biyoçeşitliliği Korumak


Biyocesitliligi korumakSlow Food Biyoçeşitlilik Vakfı 2003 yılında dünyadaki gastromi gelenekleri ve gıda çeşitliliğini korumak için kurulmuştur. Bu vakıf dünyaya, kültürel kimliğe ve hayvan haklarına saygılı bir sürdürülebilir tarım modelini teşvik ederken, toplumun kendi isteğiyle ne ekeceğini, üreteceğinive yiyeceğine karar verme hakkını da destekler. Bugün Slow Food gıdayı koruyan bir konuma gelmiştir. ‘The Ark of Taste’ (Nuh’un Ambarı) projesi önce Presidia projesini yaratmış ve Presidia da zamanla farklı projelerin doğmasına vesile olmuştur.

Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı 60’ın üzerinde ülkede çalışmakta ve 10,000 üzeri küçük ölçekli üreticiyi kapsamaktadır. Toskana’daki Azienda Agricola Albere’de bir tanıtım mekânı bulunmaktadır. Vakfın odak noktası, biyoçeşitliliği savunmanın sadece hayat kalitesini arttırmak değil aynı zamanda yerel toplulukların hayatta kalmasını garantilemek anlamını taşıdığı güney ülkeleridir.

Her ne kadar Uluslararası Slow Food Derneği’nin bir parçası olsa da, vakfın yasal, ekonomik ve idari özerkliği bulunmaktadır. The Ark of Taste (Nuh’un Ambarı), Presidia, Earth Markets (Yeryüzü Pazarları) ve the Thousand Gardens in Africa (Afrika’da Bin Bahçe) projeleri gibi tarımsal biyoçeşitliliği koruma hedefli sayısız uluslararası projenin finansmanını ve koordinasyonunu yapmaktadır.

The Ark of Taste (Nuh’un Ambarı)

1996’da oluşturulan Nuh’un Ambarı unutulmuş ve tehdit altındaki gıda ürünlerini korumaya yönelik bir katalogdur. Nuh’un Ambarı bu ürünleri farklı ürün kategorilerinde kaydeder -meyveler, sebzeler, hayvan ırkları, peynirler, vs.- ve kaliteli gıdayı destekleyen ve kullananlar için bulunmaz bir kaynak sunar. Nuh’un Ambarı şu anda 74 ülkeden 1160’ın üzerinde gıda ürününe sahip olmaktan gurur duymaktadır.

Slow Food Presidia

Bu projeler riski taşıyan ürünlerin kaliteli üretimini destekler; kendine özgün bölge ve ekosistemleri korur; geleneksel üretim metotlarını geri kazandırır ve yerli türleri ve yerel bitkileri muhafaza eder. Her proje küçük-ölçekli üreticileri içine alır ve onlara üretimlerinin kalitesini arttırmak için teknik destek verir, yeni pazarlar saptar ve büyük Slow Food etkinliklerinde uluslararası üreticilerle takas imkânı verir.  Her Presidia projesi üreticilerle bir ‘üretim protokolü’ hazırlar ve böylece tamamıyla izlenebilir, zanaat kullanılan ve yüksek kaliteli üretim için bir araç yaratır. Bu protokol üreticilerin kimyasal işlemleri azaltması veya yok etmesi;  hayvan haklarına saygılı metotların kullanılması; yerel soyların ve sebze türlerinin korunması;  mümkün olan yerde ekolojik paketleme yapılması;  ve yenilenebilir enerjinin desteklenmesini içerir. Dünyada 50’dan fazla ülkede 400’ün üzerinde Presidia bulunmaktadır.

Dünyanın birçok ülkesinde (İtalya, Hollanda ve yakında Fas) geniş şef ağları büyüyor. Bu şefler Presidia ve diğer yerel üretici topluluklarıyla bir anlaşma imzalayıp ve onların ürünlerini kullanmayı ve desteklemeyi taahhüt etmektedirler. 300 üzerinde restoran, pizzacı ve balıkçı ve şef Slow Food Presidia’larını destekleme projesine katılmıştır.

Slow Food tüketicilerin bilinçli seçimler yapabilmesi için her zaman gıda üzerinde etiketin açık bir şekilde yer almasının gerekliliğinin altını çizmiş ve  2011’de başlatılan (‘Narrative Label’) Açıklayıcı Etiket projesiyle, 2012 yılında 50’si İtalyan ve 12si Uluslararası Presidia olmak üzere ‘alternatif etiketler’ hazırlanmıştır.  Bu etiketlerde farklı türlere dair bilgi ve detaylar, tarım ve üretim teknikleri, ürünlerin geldiği yerler, hayvan hakları ve bu gıdaların nasıl saklanacağı ve tüketileceğini bilgileri yer almaktadır.

A thousand gardens in Africa (Afrikada Bin Bahçe)

2010’da başlatılan bu proje kapsamında, 25 Afrika ülkesinde okullarda, köylerde ve şehirlerin kenarlarında 1000 adet gıda üretilen bahçe oluşturulmuştur. Bu bahçelerde sürdürülebilir tarım, kompost teknikleri, suyun verimli kullanımı, yerel bitki çeşitleri ve tarım zararlıları ile doğal mücadele yöntemleri kullanılmaktadır. Çiftçi ve genç insanları eğiterek, yereldeki bitki çeşitlerine ve biyoçeşitliliğe dair farkındalık yaratılmıştır. Bu proje sayesinde yerel halka temiz ve sağlıklı gıda tedarik edilerek, yerel ekonominin gelişmesi ve hayat kalitesinin artması sağlanmıştır.

Earth Markets (Yeryüzü Pazarları)

Yeryüzü Pazarları Slow Food felsefesi kapsamındaki prensiplere uyularak kurgulanan yerel üretici pazarlarıdır. Yerel halkın düzenlediği bu pazarlar, yerel üreticinin sağlıklı ve kaliteli gıdayı tüketiciye adil fiyatlarla ve çevreyle dost metotlarla sunduğu önemli buluşma noktalarıdır. Ayrıca, bu pazarlar yerel gıda kültürünü koruyarak, biyoçeşitliliğin korunmasında da önemli rol oynarlar. Şu anda 20 İtalyan pazarına ek olarak, 8 ülkede toplam 10 Yeryüzü Pazarı bulunmaktadır (Avusturya, Bulgaristan, Hindistan, İsrail, Lübnan, Romanya, Amerika ve Türkiye.)