focazeytindali.org_logo
Güvenli ve adil gıda hareketi

Her Yemek tarifi hatıralarla doludur


Slow Food Foca Zeytindali“Hamur yemeden doymaz Foçalı Çocukların Karnı “

Bu sözler Foçalı annelerin bir zamanlar söylediği sözlerdi.

Foça’nın geleneksel mutfağında kesme erişte gibi makarnanın kulaklısı ve çekmelisi de yapılmakta imiş. Fakat genç nesiller yapmamaya başlayınca Foça’nın bu yemeği sadece sözde kalmış.

Foçalı Nadire teyze; çıkardığımız buğdaylardan ekmek ve çekme makarna yapardık. Şimdiki itfaiyenin olduğu yerde su kuyusu ve değirmen vardı .Kendimiz elerdik buğdayın iri kepeğini, ince kepeğini elemezdik kepekli kara un daha lezzetli olur. Bizim buranın kesme ve çekme makarnası lezzetli olurdu.

250 senelik Foçalı ailenin söyledikleri de aynen böyle idi…….

Çekme Makarna hamuru yapılırken ,parçalardan birinin içerisine altın konur, çekme makarna  yenirken kime çıkarsa ,şansın ona güleceğine inanılırdı.

Ayrıca bir ritüeli varmış; makarna hamuru bittikten sonra folklorik bir müzik ile dans ederlerdi. Böylesine önem verilen bir yemeği unutturmamak lazım dedik, ve yola çıktık.

Ayrıca şimdi ismi Çıplak Dede olan Makarna Dede ye dilek dilemek için Cuma günleri makarna pişirip birazını orada yer diğerlerini kuşlara ve tabiata bırakırmış.(1486-1487 yılına kadar bilgi mevcut)

Biz SlowFood Foça Zeytindalı grubu yaşlılar ile bir çay toplantısında Foçanın yemeklerini kayda geçirdik.  Ayrıca Nurdan Çakır Tezginin kitabından da faydalandık. Foça Earth Markette hangi yemeği öncelikle yapalım diye sorduk, onlardan “çekme makarna” nın olması istendi.