focazeytindali.org_logo
Güvenli ve adil gıda hareketi

II. Tatların Buluşması “Terra Madre Foça’da” Etkinliği 12-14 Eylül’de


Tatlarin-Bulusmasi-Terra-Madre-Focada

Uluslararası etkinlikte neler var?

Slow Food Zeytindalı Konvivumu, 12 – 14 Eylül 2014 tarihleri arasında Foça da  yerel ve uluslararası katılımcıları ile TOPRAK ANA/TERRA MADRE etkinliğine imza atmaya hazırlanıyor.

Slow Food Foça Zeytindalı Konviviumu 2011 senesinden bu güne değişik etkinlikler yapmaktadır. 2012 yılında Uluslararası Slow Food hareketi tarafından Foça Earth Market (Yeryüzü Pazarı) olarak onaylanmıştır.

 2014 senesi için gerçekleştireceğimiz etkinlikte, yerel lezzetlerin tadımının yanı sıra, tarım  ve balıkçılık konularında söyleşiler, ‘Doğanın mutfağa etkisi’, ‘Anadolu’da bio çeşitliliği korumak’, ‘Endüstriyel dünyada küçük üreticinin savunucusu Slow Food’ başlıklı paneller, proje sunumları, yemek atölyeleri ve müzik dinletileri konuklarla buluşacak. Foça Toprak Ana (Terra Madre) ‘Tatların Buluşması II’ etkinlikleri 12 – 14 Eylül 2014 tarihlerinde festival havasında yapılacak.

Başrolde ‘tarhana’ var.
İkinci yılında uluslararası misafirlerini ağırlıyor.

Foça‘da 2012 yılından bu yana düzenli olarak kutlanan etkinliği, bu yıl ilk defa farklı ülkelerden misafirlerini ağırlayacak. Güney Kore, Mısır, Lübnan, İran ve Azerbaycan’dan misafirlerini ağırlayacak olan Zeytindalı Konvivumu’nun programı çok yoğun ve zengin. ‘Tatların Buluşması II’, konusunda uzman ve tecrübeleri ile hayatını toprak, üretim ve teori ile geçirmiş kişilerin, çiftçilerin, üreticilerin, profesörlerin panelleri, farklı yerel ve geleneksel tadımlar ve bölgede bulunan çiftçi ziyaretleri ile ilgi çekici ve hareketli bir programdan oluşuyor.

Slow Food Terra Madre; sürdürülebilir tarım, balıkçılık ve gıda üretimini yaymayı amaçlayan, küçük ölçekli çiftçileri, hayvan yetiştiricilerini, balıkçıları, gıda zanaatkârlarını, akademisyenleri, aşçıları, tüketicileri ve 180’den fazla gençlik grubunu kapsıyor. Terra Madre pozitif küreselleşmeyi temsil ediyor. Bu Toprak Ana (Terra Madre) kutlaması 150 farklı ülkede 200 bin kişinin katılımıyla yaklaşık 1000 etkinlikten oluşuyor. Zeytindalı Konviviumu ‘Tatların Buluşması II’ başlığı ile dünyada düzenlenen 1000 aktivitenin, sosyal ve bölgesel farkındalığı geliştirmeyi amaçlayan; tarım, gıda, biyoçeşitliliğin korunması, doğanın mutfağa etkisi, üretim yöntemleri, Ark of Taste (Nuh’un Ambarı), geleneksel yemek tarifleri ‘tarhana’ ve bölgesel gıda mirasının değerlendirildiği bir süreçten oluşan etkinlik. ‘Tatların Buluşması II’ 12 Eylül  Cuma günü, Foça Belediyesi Sosyal Tesislerinde Kore, İran, Türkiye, Lübnan’ın yemek sunumlarının yapılacağı ve etkinlik sürecinde konuklara tarhana ikramı ile birlikte

13 Eylül Cumartesi günü  Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde tarhana filmini de gösterime sunulacak. Tadım yolculuğuna bilgi paylaşımı eşlik edecek… Ayrıca müzik dinletileri de etkinliğin parçası olacak.

Foça Earth Market, 23-27 Ekim tarihlerinde Torino’da gerçekleşecek ve bir kez daha bütün dünyadan gıda topluluklarını, üreticileri, Slow Food presidiaları, şefleri, Tadım Atölyelerini ve eğitsel aktivitelerini tek bir çatı altında toplayacak Uluslararası Terra Madre ve Salone del Gusto etkinliğine yöresel ürünlerinin sunulacağı bir masayla katılıyor olacak.

Partner ve sponsorlarımızla etkinliğimiz zenginleşmiştir.

Foça Belediyesi
Slow Food International www.slowfood.com
KAPP Mutfak www.kapp.com.tr
D-E-M Tekstil Nurettin Demiray
Biray Yersu, Ömer Özeren, Grand Amphora Otel, Villa Dedem, Esra Almas