focazeytindali.org_logo
Güvenli ve adil gıda hareketi

Slow Food Foça Çiğ Sütten Peynir Yapımı. İhlas Haber Ajansı


foca-slow-food-peynir-yapimini-ogretti_2Slow Food Foça Zeytindalı Grubu üyeleri, vatandaşlara çiğ sütten nasıl sağlıklı peynir üretileceğini öğretti.

Foça Belediyesi’nin katkıları ile Foça Belediye Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen atölye çalışmasına Slow Food üyeleri ile vatandaşların yanı sıra Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ da katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “Şu an gelmiş olduğumuz süreç içerisinde yaşamsal tarzda çok önemli olan konularla karşı karşıyayız. Bunlar içinde bana göre en önemlisi doğanın bozulması ve çevrenin kirlenmesi, geçmişte tüketmiş olduğumuz bir çok ürünün kaybolması ve bunların tekrar gün yüzüne çıkmasıyla ilgili çalışmalardır. Bu anlamda Foça Zeytindalı Slow Food hareketi ile beraber Earth Market pazar zinciri ünvanını aldık. Bundan sonraki süreçte de kaybolmaya yüz tutmuş bir çok ürünü, manevi geleneklerimizi tekrar gün yüzüne çıkarmak için bir çok çalışma gerçekleştireceğiz. Bunlardan bir tanesi de bugün burada gerçekleştireceğimiz peynir yapımı. Çoğumuzun beğenerek yediği ama nasıl yapıldığını bilmemesinden kaynaklanan pek çok gerçeği burada öğrenme şansı yakalayacağına inanıyorum” diyerek, Foça’da fast food’a karşı yürütülen Slow Food hareketinin pek çok yere örnek olması gerektiğini vurguladı.

Daha sonra Slow Food Foça Zeytindalı Grubu Kurucu Lideri Gül Girişmen, salondakilere Slow Food akımını ve felsefesini anlatan kısa bir konuşma yaptı. Girişmen, “Bizler, insan olarak hepimiz birer tüketiciyiz. Tüketici değil, türetici olarak doğaya katkı sağlamalıyız” diyerek çevre konusundaki duyarlılığını dile getirdi. Yapılan konuşmaların ardından çiğ sütten nasıl peynir elde edileceği anlatıldı. Çiğ süt tüketimine bağlı olarak, özellikle brucella hastalığına karşı korunmak için sütün pastorizasyonuna dikkat çeken Slowfood üyeleri, ev ortamında 70 derece sıcaklıkta ısıtılıp hızla soğutulan sütün, bu tür salgın hastalıkların önüne geçmek için basit ama yararlı bir yöntem olduğunu açıkladı. Atölye çalışması, Slow Food grup üyelerinin, katılımcılar önünde uygulamalı olarak çiğ sütten peynir imal ederek salondakilerle paylaşmasının ardından sona erdi.

http://www.iha.com.tr/foca-da-slow-food-uyeleri-peynir-yapimini-ogretti-20130628AW000438-izmir-haberi

Foto Galeri