focazeytindali.org_logo
Güvenli ve adil gıda hareketi

Toprak Ana, Terra Madre Ağı


slow food focazeytindaliTerra Madre (Toprak Ana) Ağı Slow Food tarafından 2004 yılında kurulmuştur. Ağ, gıda üretiminin aktif üyelerini, dağıtım zincirlerinibirleştirerek sürdürülebilir tarım, balıkçılık ve gıda üretimini yaymayı amaçlamaktadır. Terra Madre, küçük ölçekli çiftçileri, hayvan yetiştiricilerini, balıkçıları, gıda zanaatkârlarını, akademisyenleri, aşçıları, tüketicileri ve 180’den fazla gençlik grubunu kapsayan bir ağdır. Ayni zamanda iki yılda bir yapılan dünya toplantıları, bölgesel-ulusal toplantılar, uluslararası aksiyon günü ve gıda sistemi ile ilgili olan bütün uluslararası projelerle ilgili etkinlikler düzenlenmektir.

Terra Madre pozitif küreselleşmeyi temsil eder. Tarımdaki endüstriyel girişime ve yemek kültürlerinin standartlaşmasına teslim olmayı reddedenlerin sesi olmuştur. Gıda toplulukları gıda üretiminin çevre ile uyumlu bir ilişkisi olması gerektiğini ilan ederek geleneksel uygulamaların kültürel ve bilimsel değerlerini destekler.

Dünya çapında tanınan, 2000’in üzerinde gıda topluluğundan oluşan bu ağ, iki senede bir yapılan evrensel buluşmalar ve 2004’den beri dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan bölgesel toplantılar sayesinde genişleyerek günümüzdeki haline gelmiştir. Bu toplanmalar binlerce çitçiye, balıkçıya, zanaatkâr gıda üreticilerine ve şeflere birçok konu hakkında tartışma, bilgilerini ve tecrübelerini paylaşma fırsatı sağlamış ve günlük işlerine ortak bir vizyonu paylasan ulusal bir topluluğun pozitif enerjisiyle dönmelerine yardımcı olmuştur.

Uluslararası Terra Madre buluşmaları 2012 yılında ilk defa Salone del Gusto gıda fuarı ile beraber yapılmış ve değişik kıtalardan gelen gıdaların olağandışı çeşitliliğini gösteren tek organizasyon haline gelmiştir. Yapılan toplantılar değişik ülkelerden gelen toplulukları bir araya getirerek değişik konuları tartışma olanağı sağlamaktadır. Faaliyetler, 2011 yılında düzenlenen ve yaklaşık 60 gıda topluluğunu bir araya getiren ilk yerel Terra Madre toplantısı ya da Terra Madre Genç Avrupalılar grubu gibi örnekler sayesinde bütün kıtalara yayılmıştır.

Slow Food tarafından kurulan Terra Madre Ağı, gıda topluluklarının kapasitelerini arttırarak kaliteli, temiz gıda üretimini sağlamıştır. Halka iç içe çalışılarak, gıda üretiminin değişik yaklaşımlarının görünürlük kazanması ve bilgileri paylaşarak kurulan bu ağın güçlenmesi sağlanmıştır.

Güney Amerika’dan bir grup akademisyenin ekolojik tarımı yaygınlaştırmaya çalışmasından, Ugandalı ve Kenyalı çiftçiler arasındaki takasa, ya da Kanada’daki küçük ölçekli çiftliklerin bisiklet turundan, Avustralya’daki bir gıda topluluğunun yerel bilgisini yücelten bu ağ sayesinde apayrı konular gündeme gelmekte ve sorunlara çözüm aranmaktadır

Yerel gıda kültürlerini korumak ve güçlendirmek için yapılan bu aktivitelerle beraber Terra Madre Ağı her gecen gün hızla büyümeye devam ediyor. Yerel gıda kültürlerini güçlendirmek ve korumak için yapılan bu aktiviteler sayesinde Terra Madre ailesi her gecen gün büyümektedir. 2009 yılından bu yana her sene 10 Aralık’ta kutlanan Terra Madre Günü, Slow Food Terra Madre Ağı üyelerinin sürdürülebilir üretim ve tüketimini yerel karar alıcılara seslerini duyurabileceklerin bir gün haline gelmiştir. Terra Madre Günü yerel gıdanın dünya çapında fark edilmesi ve kutlanması bakımından çok önemli bir yere sahiptir.

2012 yılında 4.kez kutlanan Terra Madre Günü kapsamında 130 ülkede 800 bireysel organizasyon ve etkinlik düzenlenmiştir.

Bu Terra Madre Günü Slow Food felsefesini benimsemiş ve Terra Madre Ağı’na dahil olan üyelerden, şeflerden, akademisyenlerden, gençlerden, müzisyenlerden oluşan 160.000 kişilik bir topluluğu buluşmalar, tartışmalar, piknikler, yemekler, tarımsal geziler ve birçok başka etkinlik etrafında bir araya getirmiştir.